سفارش تبلیغ
صبا ویژن
کسی که ساعتی بر خواری فراگرفتن شکیبایی نورزد، همواره در خواری نادانی باقی بماند . [پیامبر خدا صلی الله علیه و آله]

پرسش:
 آیا صحیح است که سنّیها عقیده دارند سرانجام حضرت عیسی«علیه السلام» ظهور می‏کند و دنیا را پر از عدل و داد می‏کند؟
 
پاسخ:
 در کتاب سنن ابن ماجه که یکی از صحاح اهل سنّت است(9) حدیثی روایت شده که این جمله در آخر آن آمده است: «و لا المهدی الا عیسی بن مریم یفی؛ مهدی جز عیسی بن مرم نیست». این جمله دلالت می‏کند بر این که مهدی موعود که جهان را پر از عدل و داد می‏کند حضرت عیسی بن مریم است.
 ولی این حدیث از ناحیه کارشناسان رجال اهل سنّت مانند ذهبی منسک(مورد انکار) معرّفی شده است چنان که ذهبی در ترجمه(10) یونس بن عبدالاعلی که ابن ماجه از او روایت کرده است می‏گوید: حدیث «لامهدی الاابن مریم جدّاً منکر» (مورد انکار) و همین مطلب را در ج 3، ص 535 کتاب مذکور آورده است.
 بر این اساس این مضمون که بر پا کننده حکومت عدل جهانی در آخر الزمان حضرت عیسی است مورد انکار اهل سنّت نیز می‏باشد آنان احادیث بسیاری در منابع حدیثی خویش آورده‏اند که مهدی را از اهل بیت پیامبر«صلی الله علیه وآله»(11) و یا از فرزندان فاطمه زهرا«علیها السلام»(12) معرفی می‏کند. و برای مهدی ویژگیها و صفات و نشانه‏های بسیار در احادیث شیعه و اهل سنّت ذکر شده است که هیچ کدام از آنها بر حضرت عیسی«علیه السلام» منطق نیست به کتاب منتخب‏الاثر مراجعه کنید.
 آری در احادیث شیعه و اهل سنّت وارد شده است که هنگام ظهور حضرت مهدی«علیه السلام» حضرت عیسی«علیه السلام» از آسمان نازل می‏شود و پشت سر امام زمان«علیه السلام» نماز می‏گذارد و شاید همین اقتدای حضرت علی«علیه السلام» به امام زمان یکی از رموز موفقیّت و پیشرفت قیام آن حضرت می‏باشد زیرا با وجود این اقتدار تمام و مسحیان جهان به حضرت گرایش خواهند یافت.
 
    « بخش پاسخ به سؤالات »
9) داراحیاءالکتب العربیه، ج‏2، ص 1340.
10) میزان‏الاعدال، ج 4، ص 481، رقم 9909.
11) دار احیاء الکتب العربیة، سنن ابن ماجه، ج 2، ص 1367.
12) دار احیاء الکتب العربیة، سنن ابن ماجه، ج 2، ص 1368.حزب اللهی مدرنیته ::: شنبه 86/6/24::: ساعت 10:23 عصر نظرات دیگران: نظر